A formáns-adatbázis használata
Az alkalmazás fő funkciói:
- keresés az adatbázisban,
- szólista megjelenítése,
- jelen leírás megjelenítése.
1. Keresés
A Keresés funkció segítségével az adatbázisban található közel 145.000 db formánsérték keresésére van lehetőségünk. A keresés eredménye az egyes magánhangzókhoz tartozó 4 formáns 3 ponton (25%, 50%, 75%) mért értéke Hz-ben kifejezve. A formáns értékeket továbbá statisztikai mutatók (átlag, szórás, minimum, maximum) segítségével is összesítjük és grafikus ábrákon is bemutatjuk.
1.1. A keresés beállításai
A megfelelő formánsértékek lekérdezését 7 kereső-beállítás segíti. A 8. pontban a Keresés gombbal kezdeményezhetjük a 1-7. pont beállításainak megfelelő eredmények megjelenítését. Vegyük sorra a 7 kereső-beállítást.
1.1.1. A magánhangzó kiválasztása
Ebben a lépésben határozzuk meg a keresésben részt vevő magánhangzókat. Alapértelmezés szerint minden magánhangzó részt vesz a keresésben, amelyet a magánhangzók után szereplő pipák is jeleznek. Ha valamelyik hangot ki szeretnénk venni a keresés hatóköréből, akkor a pipát kell eltávolítanunk a megfelelő jelölőnégyzetből. Az összes hang bejelölését illetve jelöltségének visszavonását az első jelölőnégyzet segíti.
1.1.2. A környezet meghatározása
Eben a lépésben az előző pontban meghatározott magánhangzó(k) hangkörnyezetét definiálhatjuk. Az eredményben csak az itt beállított hangkörnyezettel rendelkező magánhangzók formáns értékei fognak megjelenni. A hangkörnyezet 3 hangra terjed ki a keresett magánhangzó előtt és után. A környezet alkotó 6 lehetséges hang mindegyike egy-egy listából választható ki, ahol egy listaelem hangcsoportot vagy konkrét hangot is jelenthet. Felsoroljuk a lista azon elemeit, amelyek nem egy konkrét hangot jelölnek, hanem több hangot (hangcsoportot):
<B#> |
A legáltalánosabb hangjelölés. Tetszőleges hangot jelöl, de a lehet a szó kezdete vagy a szó vége is. |
<B> |
Tetszőleges hangot jelöl, de szó kezdete vagy szó vége nem lehet. |
<C> |
Tetszőleges mássalhangzót jelöl. |
<BB> |
Bilabiális mássalhangzót jelöl: b, m, p. |
<LD> |
Labiodentális mássalhangzót jelöl: f, v. |
<DA> |
Dentialveoláris mássalhangzót jelöl: d, n, t, z, sz, dz, c, l, r. |
<AL> |
Alveoláris mássalhangzót jelöl: s, zs, cs, dzs. |
<PA> |
Palatális mássalhangzót jelöl: gy, j, ny, ty. |
<VE> |
Veláris mássalhangzót jelöl: g, k. |
<LA> |
Laringális mássalhangzót jelöl: h. |
<V> |
Tetszőleges magánhangzót jelöl. |
# |
A szó kezdetét vagy a szó végét jelöli. |
1.1.3. Formánskeresés
Formánsonként az egyes mérési pontok keresési határait állíthatjuk be.
1.1.4. Formánstávolságok beállítása
Ebben a pontban a keresett magánhangzó formánsértékei közötti távolság beállítása történik. Külön beállíthatjuk az F1 és F2 közötti, az F2 és F3 közötti, valamint az F3 és F4 közötti távolságok minimum vagy maximum értékét. Az eredményben csak az itt beállított formánstávolságokkal rendelkező magánhangzók fognak megjelenni.
A keresésben a távolságok figyelése csak abban az esetben valósul meg, ha bejelöljük a megfelelő jelölőnégyzetet a sor elején. A következő lépésben listából kiválasztjuk a kisebb vagy nagyobb jelet, majd a kívánt távolság értékét adjuk meg Hz-ben kifejezve.
1.1.5. Formánsmozgások tendenciája (1)
Ebben a pontban a magánhangzó formánsmozgásainak tendenciáját állíthatjuk be. Mind a négy formánsra 9 különböző mozgástípusból választhatunk egyet-egyet. Az eredményben csak az itt beállított formánsmozgással rendelkező magánhangzók fognak megjelnni.
Az előző ponthoz hasonlóan a formánsmozgások figyeléséhez a sor elején lévő jelölőnégyzetet be kell állítanunk. Az egyes formánsokra jellemző tendenciákhoz egy-egy jelölőnégyzet tartozik. Amennyiben szűkíteni szeretnénk a keresést valamely formánsmozgásra, akkor a kiválasztott formáns sorában (pl. az F1 sorában) jelöljük be a megfelelő oszlopban lévő jelölőnégyzetet.
A formánsmozgások 9 lehetséges tendenciája az oszlopok feletti kis ábráról leolvasható. Az egysorban lévő rádiógombok közül azt a gombot jelöljük meg, amely a kívánt formánsmozgás oszlopában található. Mind a négy formánsra beállíthatunk egy-egy tetszőleges formánsmozgást az F1, F2, F3 és F4 sorában lévő rádiógombok segítségével.
A formánsmozgások beállításának utolsó pontja a küszöbértékek megadása. Minden sorra (F1, F2, F3 és F4) megadhattunk két Hz-ben mért küszöbértéket (K1 és K2), melyek rendre a 25%-50%-os átmenethez és az 50%-75%-os átmenethez tartoznak. Ezek értéke csak pozitív lehet. Mindkét küszöbszám előtt relációs jelekkel szabályozhatjuk a megadott értékek jelentését. Amennyiben pl. a K1 küszöbszám előtt a '<' (kisebb) jel található, akkor csak azon magánhangzók jelennek meg a találati listában, amelyekben a 25%-os és 50%-os pontban mért formánsértékek eltérése kisebb, mint a K1 érték. Ha pedig a K1 küszöbszám előtt a '>' (nagyobb) jel található, akkor csak azon magánhangzók jelennek meg a találati listában, amelyekben a 25%-os és 50%-os pontban mért formánsértékek eltérése nagyobb, mint a K1 érték. Fontos megjegyezni, hogy a relációs jelet nem vesszük figyelembe, ha az adott átmenet "egyenes" jellegű. Ilyen található például a 3. oszlopban lévő "egyenes, egyenes", vagy a 4. oszlopban lévő "fel, egyenes" formánsmozgásban. Az első esetben figyelmen kívül hagyjuk a K1 és a K2 előtti relációs jelet is, míg a második esetben csak a K2 előttit. Egyenes átmenet esetén a küszöbértéket mindig úgy értelmezzük, mintha a '<' (kisebb) relációs jelet állítottunk volna be, azaz két formánsérték eltérésére adunk felső korlátot.
1.1.6. Formánsmozgások tendenciája (2)
Ebben a pontban is a formánsmozgások tendenciáját állíthatjuk be. Azonban nem előre definiált mozgásokból kell választanunk, hanem három konkrétan megadott formánsértékhez hasonló előfordulást keresünk az adatbázisban.
Az formánsértékek figyeléséséhez a sor elején lévő jelölőnégyzetet be kell állítanunk. Az egyes formánsokra jellemző tendenciákhoz konkrét, Hz-ben magadott értékeket kell begépelnünk az egyes szöveges mezőkbe. (Nem feltétlenül kell mind a három mezőt kitölteni, elegendő egyet, bár így mozgást nem tudunk vizsgálni.) Az utolsó oszlopban formánsonként egy-egy tűréshatárt kell megadnunk. A tűréshatár helyes értéke 0-nál nagyobb, más esetben nem szerepel a keresésben a formáns sora. A tűrés jelentése: az a legnagyobb eltérés, amely még "egyező" formánsértéket jelent a megadottal.
1.1.7. Bemondó neme
Itt a bemondó nemét állíthatjuk be. Alapértelmezés szerint a női és férfi bemondó magánhangzói is szereplnek az eredményben.
1.1.8. Megjelenítés beállításai
Ebben a pontban a keresés finomítására már nincs lehetőségünk, de az eredmények megjelenítését szabályozhatjuk. A beállítási lehetőségeket és az eredmények megjelenítésének módjait a következő fejezet tárgyalja.
1.2. A keresés eredménye
A keresés eredménye 3 formában jeleníthető meg:
- találatok összesítése statisztikai mutatókkal,
- találatok összesítése grafikus ábrákon,
- találatok részletesen.
1.2.1. Találatok összesítése statisztikai mutatókkal
A keresés végrehajtása után az eredményben szereplő formánsértékek átlaga, szórása, minimuma és maximuma jeleníthető meg. Ezek az összesítő értékek táblázatba foglalva jelennek meg. Mind a 4 formánshoz tartozik egy-egy táblázat, mely soraiban a bemondó nemét, oszlopaiban a találatok számát és a 3 mérési pontot jelenítik meg.
Alapértelmezés szerint, csak az első két formáns adatai jelennek meg, de a Keresés funkció 7. lépésében gondoskodhatunk a további formánsok megjelenítéséről a megfelelő jelölőnégyzet bejelölésével.
Továbbá, a táblázatok alapértelmezés szerint csak az átlagokat tartalmazzák, de a Keresés funkció 7. lépésben további mutatókat is bejelölhetünk.
1.2.2. Találatok összesítése grafikus ábrákon
A keresés végrehajtása után az eredményben szereplő magánhangzók formánsértékei grafikusan is megjeleníthetők.
Alapértelmezés szerint, csak az F1-F2 ábra jelenik meg, de a Keresés funkció 7. lépésében gondoskodhatunk a további grafikus megjelenítésről a megfelelő jelölőnégyzet bejelölésével.
A grafikus ábrák megjelenítésére az Internet Explorer 8-as verziójáig nincs lehetőség, így az alkalmazás futtatásához válasszon más böngészőt: Firefox 3+, Chrome, Opera 9+, Safari 4+.
1.2.3. Találatok részletesen
A keresés végrehajtása után megjeleníthetők azok a szavak, amelyekben a keresési feltételeknek megfelelő magánhangzó előfordul. A listában szereplő szavakban a kérdéses magánhangzót pirossal jelöltük.
Alapértelmezés szerint a részletes találatok nem jelennek meg, de a Keresés funkció 7. lépésében gondoskodhatunk a megjelenítésről a megfelelő jelölőnégyzet bejelölésével.
2. Szólista megjelenítése
A szólista megjelenítése az adatbázisban tárolt szavak felsorolását jelenti. A szavak előtt megjelenő nagyító ikon segítségével a szó spektrogrammját jeleníthetjük meg. A képről a hanghatárok és a 3 pozícióban mért formánsértékek is leolvashatók. A szavakat a hangszóró ikon segítségével hallgathatjuk meg.